4 NIEPODWAŻALNE POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO KORZYSTAĆ Z KONTENERÓW DOCKER
Uruchamianie aplikacji w kontenerach zamiast na maszynach wirtualnych, wniosło świeżą energię do świata IT. Innowacja ta jest postrzegana, jako jedna z najszybciej rozwijających się w ostatnim czasie w branży oprogramowania. Sercem jest Docker umożliwiający klientom skuteczne pakowanie, przenoszenie i nadzorowanie aplikacji wewnątrz kontenerów. Ostatecznie jest to przedsięwzięcie typu open source, które automatyzuje rozmieszczenie modułów oprogramowania w kontenerach.
Szybsza i prostsza konfiguracja
Użytkownicy Dockera tworzą własną konfigurację użytych komponentów, umieszczając ją jako kod, co umożliwia przekazywanie jej bez żadnych problemów. Ponieważ Docker może być wykorzystywany w szerokim spektrum środowisk i systemów, to środowisko aplikacji już nigdy nie będzie związane z wymaganiami infrastruktury.
Oszczędność kosztów i zwrot z inwestycji
Przy wyborze nowego produktu decydującym czynnikiem w podejmowanych ustaleniach zarządczych jest zwrot z inwestycji. Jedną z niezwykłych zalet korzystania z Dokera jest jego niski koszt użytkowania. Im lepsze i tańsze rozwiązanie, tym bardziej obniża koszty, jednocześnie podnosząc zyski. Jest to korzystne dla dużych firm o ustalonej pozycji, które wymagają długoterminowego i stałego generowania przychodów.
Na podstawie tej obserwacji Docker zachęca do oszczędności funduszy, poprzez drastyczne zmniejszenie wymagań infrastruktury. Idea Dockera polega na tym, że uruchamiając aplikacje działamy w powłoce wirtualizacji, bez całej otoczki dodatkowych systemów, co istotnie zmniejsza ilości zasobów potrzebnych do sprawnego działania. Ze względu na zmniejszone wymagania ramowe, jakie ma Docker, organizacje mogą zaoszczędzić pieniądze na wszystkim, od wydatków na serwer po pracowników wymaganych do zarządzania nimi. Docker umożliwia budowanie mniejszych zespołów administracyjnych. Często jest to jeden DevOps, co jest skuteczniejsze w osiągnięciu sukcesu projektu.
Platformy Multi-Cloud
Niewątpliwą zaletą Dockera jest zdolność do działania w wielu środowiskach chmurowych. Większość głównych dostawców usług w chmurze, takich jak Google Compute Platform (GCP) z Kubernetes Engine, Amazon Web Services (AWS) z Elastic Container Service oraz Microsoft Azure z Azure Container Instances, przyjęła korzystanie z Dockera jako jedną z głównych usług. Kontenery Dockera były w stanie działać wewnątrz instancji Amazon EC2, Google Compute Engine i Azure VM o ile system hosta obsługiwał system Dockera. Dodatkowo pozwala to na użycie różnych menedżerów konfiguracji, takich jak Puppet i Chef.
Bezpieczeństwo i izolacja
Z punktu widzenia bezpieczeństwa Docker zapewnia, że aplikacja i zasoby są odizolowane i nie połączone ze sobą. Przejmuje zatem odpowiedzialność za strumień ruchu i zarządzanie kontenerami.
Można to sobie wyobrazić, jako umieszczanie niezależnych aplikacji na różnych unikalnych warstwach, gdzie każda ma swoją konfigurację. Czyni ją to niezależną od reszty, gdzie przepływem danych rozporządza silnik Dockera.
W przypadku, gdy nie potrzebujesz dłużej używać aplikacji, możesz po prostu usunąć cały kontener (lub wyłączyć go) i nie pozostawia on żadnych tymczasowych śladów instalacyjnych ani nie będzie miał on wpływu na system operacyjny hosta. Z architektonicznego punktu widzenia kontener posiada własne zasoby, od przetwarzania po stosy sieciowe.
Dodatkowo Docker gwarantuje, że każda aplikacja korzysta tylko z przydzielonych jej zasobów. Zwiększa to bezpieczeństwo całego systemu, gdyż jeden kontener nie może wpływać na drugi oraz nie ma możliwości zawłaszczania dostępnej infrastruktury.
Wnioski
Podsumowując, prostota, przenośność i elastyczność są kluczową motywacją dla której Docker był w stanie wykrzesać tak dużą siłę do rozwoju. Docker współdzieli swoją infrastrukturę roboczą pomiędzy kontenerami oraz zarządza nią, dzięki czemu działa, jako całość nie wpływając na inne komponenty systemu hosta.
Większość z nas jest fanami korzystania z Dockera i ja również wierzę, że będzie się on dalej rozwijał. Twórcy Docker chętnie przyznają, że jego użytkownicy mogą „nadal działać na dowolnym komputerze, w dowolnej chmurze i dowolnej infrastrukturze”.